על לימודי תקשורת חזותית

עולם התעסוקה השתנה מאד בשנים האחרונות ואחד הביטויים הבולטים לכך נעוץ בעולם העיצוב. עולם העיצוב כתחום תעסוקתי נחלק לשלושה תחומים עיקריים שבהם יכולים בוגרי בתי ספר לעיצוב או בוגרי לימודי תקשורת חזותית להשתלב. שלושת התחומים הם עבודה ביצועי, עבודה קריאטיבית ועבודה אינטראקטיבית. גם מסלולי הלימוד משתנים. המסלול המלא כולל ארבע שנות לימוד וישנם מסלולים מקוצרים יותר או קורסים שבהם נלמדות תוכנות מסוימות או לימודי תעודה.

עיצוב גרפי

עיצוב גרפי

חלקה של התקשורת החזותית בחיינו

תקשורת חזותית תופסת חלק ניכר מחיינו. בעיתונות, במדיה האלקטרונית, בחנויות ספרים, שלטי חוצות, במדפי הסופרמרקט ובכל מקום שנניח את עינינו נראה את חותמה של התקשורת החזותית. בעולם שלנו מיתוג ותדמית תופסים חלק ניכר ומשום כך עבודתם של מעצבים גרפים בוגרי לימודי תקשורת חזותית היא מעניינת ומסקרנת. כלל האצבע הוא שככל שעבודת המעצב תופסת חלק נכבד יותר בעבודה, כך היא חשובה יותר ומתוגמלת באופן נדיב יותר.

אפשרויות תעסוקה

מבחינת אפשרויותהתעסוקהבוגרי המגמות לתקשורת חזותית יכולים למצוא את מקומם במשרדימיתוג, משרדיפרסום, משרדיםלבנייתאתריםומחלקותפרומובערוציהטלוויזיה. בכל מקום שאליו תרצו להתקבל כעובדים תידרשו להציג תיק עבודות ומשום כך חשוב לוודא שבמוסד הלימודים שבו תשתלבו יקדישו זמן לבניית תיק העבודות שלכם. ככלל, בוגרי המגמות מתחילים בדרך כלל כביצועיסטים ורק לאחר שרכשו ניסיון בתוכנות המחשב הם יכולים להשתלב בצוות הקריאיטיב.

רב תחומיות

ברוח אוטוסטרדת המידע ששינתה את חיינו לבלי הכר, הלא היא האינטרנט, נדרשים כיום מעצבים גרפיים בייחוד אלה שעובדים בתחום האינטראקטיבי ובמדיה הדיגיטאלית לידע נרחב בתחומים רבים. הידע הזה יכול לסייע להם בעיצוב אתרים, בניית אתרים והופך את עבודתם לייחודית, מגוונת ואיכותית יותר. כאן אנחנו מגיעים להבדלים בין מסלולי הלימוד. ככלל, ככל שהמוסד ותיק ומוכר יותר כך התעודה שתקבלו תפתח בפניכם יותר דלתות.

איפה ללמוד?

תעודה מטעם באקדמיה לעיצוב בצלאל למשל היא יוקרתית יותר מתעודה של מכללה חדשה שאינה מוכרת ובעלת ניסיון. משום כך נסו לברר מהו הרזומה של אותו מוסד שבו אתם עומדים ללמוד וודאו האם מדובר בתכנית לימודים מלאה שבסיומה תקבלו תעודת מעצב גרפי או בתכנית חלקית שתכשיר אתכם להיות ביצועיסטים. התכנית החלקית עשויה להתאים למי שלמד אמנות, תקשורת ותחומים דומים ומבקש לערוך הסבה מקצועית או למי שמעוניין בעבודה הביצועית בלבד.

תכניות לימוד מלאות

לימודים מלאים לעומת זאת נמשכים ארבע שנים והם תובעניים במיוחד. הלימודים מתקיימים במתכונת מלאה וכוללים תכנים טכניים כמו הכרת המחשב והתוכנות שעמן עובדים המעצבים, תכנים עיוניים מתחום התקשורת, המדיה החברתית, תולדות האמנות והעיצוב וכמובן סדנאות מעולם האמנות הפלסטית, הצילום ועוד. מוסדות ותיקים שבהן לומדים תחומים דומים כמו אנימציה, אמנות פלסטית ועוד מאפשרים ללומדים בהם להיחשף לצד לימודי תקשורת חזותית לתחומים מגוונים ושונים, מה שהופך את חווית הלימוד למהנה הרבה יותר.

מה לבדוק?

בבואכם לבחור מוסד לימוד בדקו את תכנית הלימודים, שאלו כמה שעות מוקדשות לתרגול וודאו שמוקדשת תשומת לב ראויה לנושא של בניית תיק העבודות שלכם. מעבר לכך, כדאי לקוב אחר הפעילות בקמפוס וכך לחוש את האווירה בו. מקום חי ופעיל שבו אווירה של לימוד ויצירה הוא ללא ספק מקום שתיהנו ללמוד בו על פני מקום שבו עוסקים בלימוד בצורה הגולמית שלו. מעבר לכך קחו את תקופת הלימודים בשתי ידיים ונסו לשאוב ממנה כל מה שתוכלו.

תקופת הלימודים היא הזדמנות מצוינת לטעות ולתהות, להתנסות ולקבל את כל מה שהחממה האקדמית יכולה להציע לכם. נצלו את התקופה הזו ותיהנו ממנה.

עוד ברשת

קרא אודות 10 הנבחרים של בתי הספר לתקשורת חזותית || האנשים שיעצבו את העתיד – כתבה של יובל סער ב"הארץ".
http://www.haaretz.co.il/gallery/design/.premium-1.2088975

%d בלוגרים אהבו את זה: